Dachówki Betonowe
Dachówka cementowa
Dachówka cementowa, nazywana również betonową należy do pokryć dachowych, wykonanych z barwionej masy cementowej, pomalowanej następnie farbą akrylową. Wyglądem nie odbiega ona znacząco od dachówki ceramicznej. Wśród wielu rozmaitych modeli znajdą Państwo dachówki zakładkowe esówki, marsylki oraz płaskie karpiówki. Podobne są także elementy uzupełniające, takie jak gąsiory, dachówki okapowe, boczne oraz wentylacyjne. Dachówki betonowe montuje się w identyczny sposób, co ceramiczne.
Podstawowym surowcem do wyrobu dachówek cementowych jest wyselekcjonowany piasek kwarcowy, woda oraz cement. Większość obecnie produkowanych wyrobów betonowych, barwi się w masie i dodatkowo maluje powierzchniowo za pomocą farb akrylowych. Dachówki barwi się naturalnymi, nierozpuszczalnymi w wodzie pigmentami, odpornymi na działanie temperatury oraz promieni słonecznych. Powłoki akrylowe nanosi się na dachówkę dwu lub trzykrotnie. Dachówki betonowe można zakupić w kilku podstawowych kolorach, mogą być one matowe, półmatowe lub z połyskiem.
Jakie jest zastosowanie dachówki cementowej i jakie są jej zalety?
Dachówkami cementowymi zaleca się pokrywanie dachów o kącie nachylenia od 22° do 65°. Przy zachowaniu odpowiednich warunków można je również stosować w budownictwie indywidualnym, jak również na obiektach użyteczności publicznej, zabytkowych oraz sakralnych.
Najistotniejszą cechą dachówek betonowych jest ich cena - są znacznie tańsze od pokryć ceramicznych, a wyglądem właściwie się nie różnią. Tańsze są również cementowe dachówki systemowe. Ich proces produkcji jest znacznie mniej kosztowny, gdyż nie wymaga wysokich nakładów energii, tak jak ma to miejsce w przypadku wypalania dachówek ceramicznych. Dlatego, dla osób przywiązanych do tradycji, które pragną mieć charakterystyczny dom z czerwoną dachówką, pokrycie cementowe może być najwłaściwszym rozwiązaniem.
Dachówki betonowe uznawane są za pokrycia ciężkie, trwałe, mrozoodporne i niepalne. Zastosowanie cięższych pokryć dachowych gwarantuje lepsze wyciszenie, niż w przypadku pokryć lekkich.
Dzięki starannie dobranym surowcom oraz nowoczesnym metodom wytwarzania, dachówki cementowe mogą służyć wiele lat, zapewniają szczelność dachu oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Dzięki powłokom akrylowym dachówki cechują się wyższą mrozoodpornością i skuteczniej zabezpieczają przed porastaniem mchów i powstawaniem wapiennych wykwitów. Dodatkowo nadają dachówkom betonowym jednolity kolor, wygładzają powierzchnię i zmniejszają podatność na zabrudzenia. Ze względu na wytrzymałość mechaniczną i nasiąkliwość, dachówki cementowe są bardzo zbliżone do ceramicznych. Dachówki cementowe są także bardzo trwałe, odporne na działanie związków zasadowych oraz ekstremalne warunki atmosferyczne.
Do najczęściej spotykanych typów dachówki betonowej należą:
-
pojedyncza esówka - dachówka betonowa małoformatowa, dosyć lekka, posiada falistą linię łagodzącą połać dach
-
podwójna esówka - dachówka betonowa o asymetrycznej falistej formie tworzącej dach o tradycyjnym wyglądzie, z charakterystyczną grą światła i cieni na powierzchni,
-
podwójna rzymska - dachówka o klasycznej formie z dwoma wyprofilowaniami, daje szerokie możliwości zastosowania, najbardziej ekonomiczna i wydajna spośród dachówek ceramicznych,
-
taunus - typ zbliżony do dachówki rzymskiej, o wyważonych proporcjach między wyprofilowaniem a płaszczyzną dachówki,
-
staroniemiecka - dzięki oryginalnemu kształtowi jest to idealna dachówka do pokrywania dachów obiektów zabytkowych
-
karpiówka - dachówka betonowa o płaskiej formie z dolną krawędzią prostą lub walną i dwóch sposobach ułożenia: w łuskę lub w koronkę.
Producenci dachówek cementowych
Na polskim rynku mamy możliwość wyboru spośród wielu rodzajów dachówek cementowych produkowanych przez rozmaite firmy. W naszym asortymencie znajdą Państwo wyroby tylko najlepszych producentów, takich jak: